Поділ кредитних коштів між подружжям 2024 (зразок документа)

Питання поділу кредитів, отриманих одним із подружжя під час шлюбу, є досить поширеним у нашому житті.


Стаття 60 СК України визначає, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить їм на праві спільної сумісної власності.


Стаття 365 ЦК України визначає, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальнику) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцю таку ж суму.


Судова практика з цього питання досить неоднозначна. В одних випадках суди визнають, що кредитні кошти, отримані одним із подружжя під час шлюбу, є спільною сумісною власністю подружжя, навіть якщо кредитний договір укладений лише на одного з них. В інших випадках суди визнають, що такі кошти належать лише тому з подружжя, на кого оформлений кредитний договір.

Mayorov V1 1

Важливі фактори, які враховуються судовою практикою:


Цільове використання кредитних коштів:


Якщо кредитні та/або позикові кошти були витрачені на спільні потреби сім'ї та в інтреси сім'ї, то вони, ймовірно, будуть визнані спільною сумісною власністю.


Якщо кредитні кошти були витрачені на особисті потреби одного з подружжя, то вони, ймовірно, будуть визнані його особистою власністю, але це важко довести в суді.

Внесок кожного з подружжя у погашення кредиту:


- Якщо кредит погашається за рахунок спільної сумісної власності подружжя, то воно, ймовірно, буде визнано спільною сумісною власністю.

- Якщо кредит погашається за рахунок особистих коштів одного з подружжя, то воно, ймовірно, буде визнано його особистою власністю.

Шлюбний договір:


Подружжя може укласти шлюбний договір, в якому визначити режим власності на кредитні кошти.

 

 

 

ПІП______
08289, Київська обл., _________
+380__________

Відповідь на пропозицію

05.04.2019 року ______ та ______уклали договорів купівлі-продажу за яким придбали в спільну сумісну власність квартиру за адресою: ______), загальною плошею 38,6 кв.м, житловою плющею 11,6 кв.м.

 

На Вашу пропозицію повідомляємо наступне:

 

Я не проти отримати грошові кошти за квартиру у розмірі 794 273,50 грн., але на протязі максимум 2 місяців. Як варіант, готов розглянути продаж квартири з подальшим поділом грошових коштів у відповідності до часток.

Крім того, за період шлюбу, мною були отримані кредитні кошти, які були витрачені в інтересах сім'ї в сумі 422 750 грн. Таким чином, враховуючі судову практику, вважаємо за необхідне врахувати грошові кошти в сумі 211 375 грн. при розрахунку за квартиру.

 

Режим солідарної відповідальності по кредитам, відповідає Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2020 року в справі № 638/18231/15-ц, відповідно до якої «правовий режим спільної сумісної власності подружжя, винятки з якого встановлені законом, передбачає нероздільність зобов'язань подружжя, що за своїм змістом свідчить про солідарний характер таких зобов'язань, незважаючи на відсутність в законі вказівки на солідарну відповідальність подружжя за зобов'язаннями, що виникають з правочинів, вчинених в інтересах сім'ї».

Напрацьовані підходи прослідковуються в наступних постановах Верховного Суду.

Так, в постанові ВС від 19.05.2022 року у справі № 203/284/17, висвітлена наступна позиція: «якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то цивільні права та обов'язки за цим договором виникають в обох із подружжя, а тому якщо боргові зобов'язання підтверджуються наявними у справі доказами, вони повинні враховуватися при поділі майна подружжя. Умовою належності майна, яке одержане за договором, укладеним одним із подружжя, до об'єктів спільної сумісної власності подружжя є визначена законом мета укладення договору – інтереси сім'ї, а не власні, не пов'язані із сім'єю інтереси одного з подружжя».

«Набуття майна за час шлюбу створює презумпцію права спільної сумісної власності майна подружжя, яка не потребує доказування та встановлення інших обставин, крім набуття майна за час шлюбу, та існує, поки не спростована. У разі коли презумпцію права спільної сумісної власності майна подружжя не спростовано за відсутності належних доказів того, що майно придбане за особисті кошти одного з подружжя, таке майно вважається спільною сумісною власністю та підлягає поділу, при цьому частки чоловіка та дружини у майні є рівними» (Постанова ВС від 12.05.2022 року у справі № 727/11406/17).

Постанові ВС від 14.06.2022 у справі № 2011/13610/12, зазначено, «оскільки використано кредит в інтересах сім'ї, дружина позичальника несе солідарну відповідальність за неповернення боргу відповідно до частини четвертої статті 65 СК України».

 

Відповідь прошу надіслати на _____ @gmail.com, або повідомити за телефоном________

 

ПІП ________________ 11/03/2024